Spausdinti

ŠLAPIMO NELAIKYMAS IR JO GYDYMAS


Šlapimo nelaikymo gydymas yra kompleksinis. Pirmiausia rekomenduojama mesti svorį, nerūkyti. Rūkymas nėra tiesiogiai susijęs su šlapimo nelaikymu, tačiau rūkantys dažnai kosti, o kosulio metu didėja slėgimas pilve, nesulaikantiems šlapimo simptomai tik paūmėja. Vidurių užkietėjimas – predisponuojantis įtampos šlapimo nelaikymo faktorius. Sureguliavus mitybą, normalizuojasi viduriai, šlapimas geriau ar visiškai sulaikomas. Literatūros duomenimis, 1 iš 3 intensyviai sportuojančių moterų gali nesulaikyti šlapimo. Dėl to būtina treniruoti ne tik pilvo raumenis, bet lygiagrečiai ir tarpvietės raumenis. Tarpvietės raumenų treniruotės – Kėgelio pratimai – dažniausiai skiriama konservatyvi gydomo


Slapimo nelaikymas ir jo gydymasji ir profilaktinė priemonė. Pakaitinė hormonų terapija ar estrogenų skyrimas vietiškai, subjektyviai pagerina savijautą. Nepavykus konservatyviais būdais pagerinti gyvenimo kokybės, rekomenduojamas operacinis gydymas.

Šlapimą sugeriantys gaminiai yra kelių grupių: įklotai, sauskelnės, paklotai. Vartotojams patariama išmėginti įvairius gaminius. Šlapimą sugeriantys produktai pasirenkami priklausomai nuo šlapimo nelaikymo kiekio, dažnumo, patogumo ir paprastumo jais naudojantis, kainos, paciento noro. Esant lengvam šlapimo nelaikymui, reiktų rinktis prie kūno formos pritaikytus įklotus. Norintieji vilkėti prigludusius drabužius, turėtų vartoti mažesnius (tuo pačiu mažiau šlapimo sugeriančius) įklotus. Riboto mobilumo žmonėms ir jų slaugytojams rekomenduojami lengvai uždedami, įdedami ar išimami šlapimą sugeriantys gaminiai. Brangūs gaminiai nebūtinai geresni. Perkant pigesnius nebūtinai taupomi pinigai – jei gaminiai mažiau sugers šlapimo, juos reikės dažniau keisti.

Šlapimo nelaikantiems žmonėms dažnai yra pažeista tarpvietės oda, gali atsirasti pragulos, prasidėti bakterinė ar odos grybelinė infekcijos. Šiems pacientams reikalinga gera slauga. Labai svarbi yra odos priežiūra. Po kiekvieno šlapimo nelaikymo epizodo reikia švelniai nuplauti ir nuvalyti odą, tarpvietės sritį. Galima naudoti specialiai tam sukurtas putas, losjonus, prausiamus kremus, drėgnas servetėles. Reiktų vengti produktų su alkoholiu, kuris veikia dirginančiai, bei labai  karšto vandens. Kadangi dažnai plaunama oda išsausėja, reikia naudoti drėkinamuosius kremus. Esant pastoviam odos kontaktui su šlapimu, rekomenduojami apsaugantys odą ir sudarantys apsauginę plėvelę tepalai ar kremai.


(Gydytoja akušerė ginekologė Goda Jievaltienė)