Spausdinti

Slauga namuose


slauga namuoseSlaugant namuose sunkesnį ar lengvesnį ligonį visuomet didžioji našta bei psichologiniai išgyvenimai tenka jo artimiesiems. Jei nors šiek tiek slaugomas žmogus gali pajudėti, išlipti iš lovos, nueiti bent iki vonios, jo slauga namuose yra žymiai lengvesnė nei tais sunkiais atvejais, kai lovoje – visiškai nejudantis ligonis.

Nė vienas nesame apsaugoti nei nuo mums, nei nuo artimiems šeimos nariams galinčių užklupti ligų, kurios gali paguldyti ilgam laiko tarpui į patalą. Savaime suprantama, kad daug dešimtmečių buvęs darbingas, energingas, negalintis ramiai išbūti nė kelių minučių žmogus sunkiai gali įsisąmoninti, kad staigiai užklupusi liga jį tiesiog kažkuriam laikui (o galbūt – net labai ilgam) tiesiog įkalins tarp keturių sienų ir nulems kasdienybę gulimam režimui. Jei liga užklumpa staiga ir tokia būklė tampa nuolatine, galima suprasti ligonį, kodėl jis tampa su visiškai kitokiomis charakterio ir būdo savybėmis, nei buvo ilgus metus iki tol. Slaugyti tokį staiga nervingu, susierzinusiu, piktu ir nuolat priekaištaujančiu tapusį ligonį tampa ypatingai sunku psichologiškai. Tokiu nelengvu laikotarpiu dažnai iškyla klausimas: kažin kam yra sunkiau – ligoniui ar jį slaugančiam ir psichologiškai bei fiziškai turinčiam tiek daug atlaikyti artimam žmogui? Kaip sukaupti savyje visas jėgas, kaip atlaikyti tokį skausmą, matant savo artimą žmogų paliegusį, tampantį našta, kaip jam įkvėpti optimizmo, kai savyje tai atrast taip pat labai sunku, gali patarti psichologai, paliatyvios terapijos specialistai ar tiesiog nuoširdus ir žmogiškas šeimos gydytojas. Tačiau daugiausia žinių prireikia su slauga namuose niekad nesusidūrusiam žmogui, kaip atlikti, rodos, nesunkias, tačiau neįprastas slaugos procedūras.

Pirmiausia, kasdieniški higienos priežiūros veiksmai priklauso nuo to ligonio būklės: kuo mažiau jis juda, tuo daugiau jam reikia priežiūros. Tai ir maitinimas, ir prausimas, ir sauskelnių keitimas, ir pragulų profilaktika, ir medicininių preparatų vartojimas, ir procedūrų atlikimas. Šiais laikais slauga namuose nėra itin varginanti, kai yra nemažai jos palengvinimo priemonių, kurios ne tik padeda palaikyti švarą, bet ir apsaugo nuo bakterijų, dezinfekuoja bei minkština ir prisotina odą naudingų medžiagų. Kiekvienam slauga namuose besirūpinančiam žmogui šiuolaikinė pramonė pateikia kiekvieną ligonį atitinkančias sauskelnes ar įklotus, paklotus. Odos priežiūrai reikėtų pasirinkti tas drėgnas servetėles, prausiklius, kremus ir tepalus, kurie geriausiai atitinka konkretų ligonį. Juk vienaip tenka prausti tą, kuris visiškai nejuda, kitaip teks prižiūrėti tą patį ligonį jau tuomet, kai karšta ir visiškai kitokios priežiūros reikės apkūniam žmogui. Taigi, slaugančiajam tereikia atrasti laiko domėjimuisi slaugos priemonėmis ir atrasti tai, kas nepaprastai palengvins tikrai sunkią kasdienybę.