Spausdinti

Dermatitas

dermatitasDermatitas – tai dėl alergijos ar kažkokių kitokių priežasčių atsiradęs odos sudirginimas ar netgi dėl to kilęs uždegimas. Šitokį odos suerzinimą gali sukelti higienos ar kosmetikos priemonės, kai kurie maisto produktai, dulkių erkutės ir kt.

Skiriami šie dermatito tipai:

  • Egzema (atopinis dermatitas);
  • Kontaktinis dermatitas (kai kažkokia odą dirginanti medžiaga ją suerzina);
  • Foto dermatitas;
  • Seborėjinis dermatitas.

Dažniausias iš pasitaikančių dermatito formų – atopinis. Tai yra lėtinė uždegiminė liga, kuriai būdingas odos sausumas, pleiskanojimas, bėrimai bei intensyvus jos niežėjimas. Atopinis dermatitas gali būti paveldimas (net jei šeimoje yra sergančiųjų alergine sloga ar astma), pakitus imuniniam odos atsakui ar pakitusi odos būklė: išsausėjimas, padidėjęs jautrumas įvairiems dirgikliams ir kt.; jį paskatinti taip pat gali sausas oras, stresas, kitos ligos. Šia liga dažniausiai serga vaikai (manoma, kad kasmet vis jų daugėja), kuriuos sunku sutvardyti, kad nesikasytų niežtinčių vietų, nes tai gali sukelti net pūlingas žaizdas (pvz., kai kasomasi nešvariomis rankomis). Šio amžiaus palydovės – sauskelnės – paskatino naujojo „sauskelnių dermatito“ atsiradimo sąvoką, nes jas dėvintys mažyliai itin dažnai priversti lankytis pas medikus dėl odos problemų. Kad išvengti šio susirgimo, reikėtų laiku jas keisti, neleisti vaikui iššusti, švariai ir dažnai vaikutį prausti, atsirinkti tik jam tinkančių sauskelnių bei naudojamų servetėlių rūšį, o, pajutus pirmuosius odos suerzinimo požymius, naudoti kremą ar tepalą nuo bėrimų, dermatito, iššutimo ir pan.

Koks bebūtų dermatito tipas, visų jų atvejais pirmiausia reikia pašalinti alergeno tipą, atkurti epidermio sluoksnį, slopinti ir gydyti uždegimą, o vėliau pasirinkti tinkamas kasdienines higienos ir odos priežiūros priemones. Odos sluoksnio atkurimui naudojami hipoalerginiai, be dažančiųjų priedų, kvapiųjų medžiagų emolientai. Tokiai jautriai odai reikalinga ypatinga priežiūra ir apsauga, o kasdien naudojamas muilas, šampūnas, prausiklis ar kremas – ekologiški, be kvapiklių ir dažiklių, kas dar labiau skatina alergijos plitimą. Kremai bei kt. kūno priežiūros priemonės turi būti pritaikytos būtent sausai arba labai sausai ir jautriai odai, kuo daugiau ją drėkinti (taip veikia sudėtyje esantys aliejai, taukmedžio sviestas), minkštinti (su glicerinu). Net smulkiausias odos žaizdeles gydo tepalas su cinku, kuris taip pat  dezinfekuoja ir atstato pažeistą, sudirgintą odą, o drauge  esantys augaliniai aliejai sukuria apsauginį vandeniui atsparų sluoksnį. Intensyvios priežiūros tepalo sudėtyje esantys lipidai odai suteikia elastingumo, minkštumo, reguliuoja vandens apykaitą.