Spausdinti

SLAUGA


Geriausia slaugos priežiūros tarnyba – šeima

Nuolatinės slaugos poreikis gali atsirasti labai greitai ir netikėtai. Net jei artimasis ir serga sunkia nepagydoma liga, tokia situacija dažnai būna netikėta. Kaip elgtis: ieškoti slaugos įstaigos ar pačiam jį prižiūrėti namuose? Daugelio nuomone, geriausia slaugos priežiūros tarnyba – šeima. Tačiau, nusprendę savo artimąjį slaugyti namuose, daugelis net nenutuokia, kaip pakeisti patalynę, sauskelnes, kaip nuprausti nesikeliantį iš lovos žmogų. O netinkama priežiūra gali smarkiai pabloginti ligonio būklę. Ką svarbu žinoti slaugant namuose? Kokie papildomi pavojai gresia vasarą?

 

Sužadinti norą pasveikti

Tinkama slauga gali padėti pasveikti ir netgi atsikelti nuo patalo (pvz., po miokardo infarkto, insulto, traumų). Tačiau tam reikia sudaryti sąlygas. Sergantis žmogus turi būti slaugomas atsižvelgiant ne tik į ligą, jos sunkumą, amžių, bet ir į individualias jo savybes, poreikius.
Nuolat gulint blogiau dirba plaučiai, kvėpavimas tampa paviršutinis. Todėl rekomenduojama masažuoti krūtinės ląstą, jei pacientas sugeba – pasiūlyti pūsti oro balionėlius.

Pažeidžiamas ir virškinamasis traktas. Ilgai nejudant blogėja apetitas, kankina vidurių užkietėjimas. Negalima pamiršti ir psichologinės paciento būsenos. Jis nerimauja dėl savo gyvybės dėl to, kad yra priklausomas nuo aplinkinių ir t.t. Kai kurių ligonių pasikeičia charakteris, jie tampa kaprizingi, neretai visiškai nenori judėti, nors jų fizinė būklė leidžia tai daryti. Tokie psichiniai-emociniai sutrikimai komplikuoja galimybę pasveikti. Todėl labai svarbu sužadinti ligonio norą pasveikti. Kita vertus, nereikia sudaryti klaidingų ir nepagrįstų iliuzijų.


"Sveikas žmogus" 2012 m. Nr. 7

Plačiau apie tai skaitykite šiuose straipsniuose: