Šlapimo nelaikymas naktį

2021 02 19


Visuomenėje įprasta manyti, kad šlapimo nelaikymas naktį būdingas tik mažamečiams ar vyresnio amžiaus vaikams, tačiau tai vargina ir suaugusius žmones. Naktinis šlapimo nelaikymas – enurezė – yra nevalingas šlapimo išsiskyrimas naktį. Paskaičiuota, jog kas penktas 5 metų vaikas, 12-kos metų — kas dešimtas bei vienas iš 100 suaugusiųjų naktį negali sulaikyti šlapimo ir pabunda drėgnoje lovoje.

Šlapimo nelaikymas naktį yra itin dažna vaikų iki 6 metų amžiaus problema, ji vargina 15-20 proc. šešiamečių (berniukams būna 3 k. dažniau nei mergaitėms). Fiziologiškai pripažįstama, kad šlapintis į lovą turėtų nustoti 3-5 metų amžiaus vaikai. Jei iki 15 metų amžiaus tai neišaugama, tenka pripažinti kaip rimtesnį sveikatos sutrikimą. Tačiau į gydytoją reikėtų kreiptis jau  tuomet, jei šešiametis vaikas vis dar iš po nakties pabunda sunerimęs dėl šlapios lovos ir tai vis pasikartoja. Tokias situacijas vaikas labai sunkiai išgyvena, tad nereikėtų jo nei gėdinti, nei bausti, nes galbūt pats šlapimo nelaikymas naktį yra susijęs su nerviniais išgyvenimais. Ir kuo vaikas daugiau auga, tuo ši problema jam tampa skaudesnė, jis dar labiau išgyvena, vengia draugų ir svetimos aplinkos.

Šlapimo nelaikymo naktį priežastys gali būti:

  • Šlapimo pūslės problemos;
  • Šlapimo takų infekcija;
  • Hormonų pusiausvyros sutrikimas;
  • Streso padariniai;
  • Pervargimas ar režimo nesilaikymas;
  • Paveldėjimas;
  • Dėl kitų ligų (obstrukcinės miego apnėjos, diabeto, lėtinio vidurių užkietėjimo ir kt.).

Šlapimo nelaikymas yra didelė socialinė problema, nes dauguma žmonių dėl jos išgyvena itin jautriai ir stengiasi apie tai nekalbėti. Tokia tyla gali paskatinti net nervų sistemos ligas, žmogui išsiugdo menkavertiškumo kompleksas, sutrinka jo fizinė ir darbinė veikla. Palengvinti visą šią būseną ir pagerinti gyvenimo kokybę gali specialių higienos priemonių naudojimas: sauskelnių, sauskelnių – kelnaičių, įklotų. Kad šlapia lova ryte nesugadintų visos būsimos dienos, vertėtų joje naudoti drėgmę sulaikančius paklotus. Jei tokias priemones reikia naudoti ilgą laiką, yra kompensavimo galimybė, tad svarbiausia yra netylėti ir apie varginančią bėdą išsipasakoti medikams. Nustačius šlapimo nelaikymo priežastis, pritaikius gydymą ir atradus tokio gyvenimo palengvinimo būdus, naudojant tam tikras higienos priemones, šlapimo nelaikymas naktį bei dieną neatrodys toks baisus.

Šlapimo nelaikymą naktį galima gydyti medikamentais, specialiais įrenginiais (drėgmės aliarmais) ar pasinaudoti netradicine medicina (žolelėmis, masažais, hipnoze, akupunktūra).