Šlapimo nelaikymas vyrams

2021 07 14


Praradus šlapimo pūslės kontrolę pasireiškia nevalingas, nekontroliuojamas šlapimo ištekėjimas ir tai vadinama šlapimo nelaikymu. Sveikiems žmonėms yra nesudėtinga valdyti šį procesą, tačiau jei esama kokių nors sveikatos ar psichologinių problemų, kartais su šia bėda tenka gyventi ilgus metus. Jei tai vyrą itin vargina, jei jis labai dėl to išgyvena psichologiškai, ilgainiui šis nemalonus dalykas gali netgi tapti sunkios nervinės ligos priežastimi.

Šlapimo nelaikymo vyrams PRIEŽASTYS:

  • Neurogeninės (šlapimo nelaikymas vyrams, kai sutrinka nervinių  signalų iš smegenų į šlapimo  pūslės ir sfinkterių raumenis patekimas)

Tokie sutrikimai atsiranda dėl traumos ar ligos. Nuolat cukriniu diabetu sergantiems vyrams dėl išsivysčiusios neuropatijos gali sutrikti šlapimo kontrolė. Stuburo traumos, Parkinsono liga, smegenų auglys, insultas, sklerozė gali būti šlapimo nelaikymo vyrams priežastimi.

  • Urologinės (šlapimo nelaikymas vyrams, susijęs su šlapimo sistemos ligomis)

Dažniausiai šlapimo sulaikyti nepavyksta tiems vyriškos lyties atstovams, kurie turi problemų su priešine liauka, kitaip dar vadinama prostata.  Daugiau nei pusė maždaug 60 metų vyrų, kuriems sutrikusi prostatos veikla, skundžiasi šlapinimosi pablogėjimu ar netgi šlapimo nelaikymu. Kartais tai gali pasireikšti dėl negydomos onkologinės prostatos ligos, bet dažniausiai šlapimo nelaikymas vyrams pasireiškia dėl spindulinio ar chemoterapinio gydymo šalutinio poveikio. Savaiminis šlapimo ištekėjimas gali būti ir dėl prostatos uždegimo, skausmingo šlapimo pūslės sindromo, šlapimo pūslės ir  takų navikų ar akmenų.

Šlapimo nelaikymo vyrams FORMOS:

  1. dirglioji šlapimo pūslė (taip vadinamas nevalingas šlapimo nelaikymas, kai atsiranda nesustabdomas didelis noras šlapintis);
  2. stresinis (šlapimo nesulaikymas, būdingas tam tikrais momentais: čiaudint, kosint, keliant sunkesnį nešulį, sportuojant);
  3. perpildyta šlapimo pūslė (pasižymi dažnu šlapinimusi mažais kiekiais).

Šlapimo nelaikymas vertinamas pagal nesugebėjimo sulaikyti intensyvumą (kiek išteka maždaug per 4 val.) ir skirstomas laipsniais: labai lengvas, lengvas, vidutinis, sunkus, labai sunkus. Šlapimo nelaikymas vyrams gydomas medikamentais ar chirurginiu būdu ir kai kuriais atvejais tai tampa veiksminga, dėl ko nebelieka šios problemos padarinių. Sunkiausia susitvarkyti su psichologinėmis šlapimo nelaikymo problemomis, nes kasdienybėje kontroliuoti šį procesą padeda nemažai kokybiškų priemonių. Pavyzdžiui, specialiai vyrams sukurti ABRI-MAN įklotai (galima pasirinkti pagal sugeriamumo lygį) suteiks galimybę šlapimo nelaikantiesiems pamiršti savo problemą ir pasinerti į gyvenimo sūkurį: dirbti, pramogauti, leisti laisvalaikį. Ekologiškos ir leidžiančios kvėpuoti sauskelnės nesukels nei odos (iššutimo, sudirginimo, nei psichologinių (yra netgi specialus kvapą sulaikantis sluoksnis) problemų.