Šlapimo nelaikymo tipai

2022 03 02


ĮTAMPOS ŠLAPIMO NELAIKYMAS

Įtampos šlapimo nelaikymas (arba šlapimo nelaikymas fizinės veiklos metu) yra labiausiai paplitusi šlapimo nelaikymo forma, su kuria susiduria  maždaug 1 iš 5 moterų, vyresnių nei 40 metų. Įtampos šlapimo nelaikymas dažniausiai atsiranda fizinio krūvio metu, pavyzdžiui, bėgiojant, šokinėjant, juokiantis ar kosint. 

Įtampos šlapimo nelaikymas nieko bendro neturi su psichologine įtampa, bet labiau su per dideliu spaudimu šlapimo pūslei ar pilvui, esant nusilpusiems ar pažeistiems dubens dugno raumenims. Susilpnėję dubens dugno raumenys, nepajėgia atlaikyti atsiradusio spaudimo šlapimo pūslei, makštinantis ar kitos fizinės veiklos metu, todėl ir atsiranda nevalingas šlapimo pratekėjimas.

Esant įtampos šlapimo nelaikymui, kai kuriems žmonėms, gali pratekėti vos keli lašeliai, kas sukelia diskomfortą ir dažnai žmonės stengiasi vengti tokių situacijų, dėl to net mažina fizinį ar socialinį aktyvumą. 

įtampos šlapimo nelaikymas dažniausia pasireiškia moterims, ypač nėštumo ar menopauzės metu. Rūkymas, antsvoris, kai kurios intervencinės procedūros gali padidinti šio tipo šlapimo nelaikymo riziką.

Įtampos šlapimo nelaikymo priežastys vyrams ir moteris yra skirtingos, tačiau sukelia vienodą diskomforto jausmą.

Įtampos šlapimo nelaikymas nėštumo metu

Moters dubens dugno raumenų susilpnėjimą ar pažeidimus gali sukelti hormoniniai pokyčiai nėštumo metu. Šie hormoniniai pokyčiai yra būtini ir reikalingi, kad moters organizmas pasiruoštų gimdymui, tačiau tuo pat metu, jie sukelia ir kai kuriuos nemalonius nėštumo negalavimus, tokius, kaip pykinimas, nuotaikų kaita ar nevalingas šlapininimasis.

Susilpnėję dubens dugno raumenys gali išlikti net iki keleto mėnesių po gimdymo.  Taip pat gimdymo metu gali būti pažeisti ir dubens dugno raumenys.

Įtampos šlapimo nelaikymas menopauzės metu

Prasidėjus menopauzei, moters organizme įvyksta daug pokyčių. Dėl sumažėjusio estrogeno kiekio organizme, mažėja ir dubens dugno raumenų jėga, todėl gali atsirasti ir nevalingas šlapimo pratekėjimas. Menstruacijos tampa nereguliarios, o ilgainiui ir visai išnyksta. Kiaušidėse nustojus gamintis moteriškam hormonui estrogenui, todėl gali atsirasti ir nemalonus menopauzės simptomas, įtampos šlapimo nelaikymas.

Vyrų įtampos šlapimo nelaikymas

Įtampos šlapimo nelaikymas būdingas ne tik nėščiosioms ar moterims, išgyvenančioms menopauzę. Maždaug 1 iš 20 vyrų susiduria su šia problema. Vyrams įtampos šlapimo nelaikymą gali sukelti padidėjusi prostata ar prostatos operacija, antsvoris, rūkymas, lėtinis kosulys ir pan. Taip pat įtampos šlapimo nelaikymą gali sukelti dubens dugno raumenų senėjimas.

Įtampos šlapimo nelaikymo sprendimai

Jei įtampos šlapimo nelaikymo priežastis yra nėštumas, simptomai patys paprastai išnyksta laikui bėgant. Norint pagreitinti simptomų išnykimą, rekomenduojama reguliariai daryti dubens dugno raumenis stiprinančius pratimus. Taip pat rekomenduojama apie simptomus pranešti gydytojui ar sveikatos priežiūros specialistui, kad jis galėtų paskirti vaistus ar kitus tam tinkamus gydymo metodus, skirtus įtampos šlapimo nelaikymui mažinti ar palengvinti.

Pagalbinė priemonė - produktai skirti įtampos šlapimo nelaikymui

Patikimos priemonės, skirtos esant šlapimo nelaikymo problemai, apsaugos nuo netyčinio nutekėjimo, padės išvengti nemalonaus kvapo.  Šie produktai yra skirti įvairioms šlapimo nelaikymo formoms ir laipsniams, taip pat yra produktai specialiai sukurti pagal moters ir vyro anatomiją, kurie patikimai apsaugo nuo šlapimo pratekėjimo ir užtikrina, kad oda maksimaliai kvėpuotų. Tai sumažina odos problemų riziką, susijusią su šlapimo nelaikymu.